ogród

Baśniowa kraina ogrodu

Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, możemy stworzyć malowniczy ogród, pełen bujnie rozwijającej się, różnorodnej roślinności.
Któż z nas nie marzy o ogrodzie naturalnie podzielonym na różnorodne fragmenty? Trasy, murki oporowe, rabaty na różnych poziomach, ogród skalny i płynący potoczek to elementy, jakimi powinien charakteryzować się idealny ogród. Właściciele posesji położonych na wzniesieniach czy zboczach gór mogą uważać się więc za prawdziwych szczęściarzy.

Najważniejszy jest plan

Stworzenie ciekawego i zarazem atrakcyjnego ogrodu na wzniesieniu nie jest zbyt łatwym zajęciem i wymagać będzie również pewnych nakładów finansowych. Warto jednak podjąć ten trud, bowiem efekt naszej pracy z pewnością będzie zaskakujący.
Pierwszy krok to zaplanowanie i przeprowadzenie robót budowlanych. Murki, podesty i schodki służą podzieleniu terenu na mniejsze fragmenty. Na powstałych w ten sposób powierzchniach tworzyć będziemy tarasy i rabaty z roślinami ozdobnymi i użytkowymi.

Popuśćmy wodze naszej fantazji

Po ogólnym podzieleniu terenu, przechodzimy do budowy systemu ścieżek i alejek, które później połączą wszystkie poziomy naszego ogrodu. To, jak będą przebiegały, zależy tylko i wyłącznie od Państwa pomysłowości. Strome zejścia, nieoczekiwane zakręty i skrzyżowania czy nawet „ślepe uliczki” sprawią, że ogród nabierze tajemniczego, baśniowego charakteru. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materiału na ogrodowe konstrukcje. Pamiętajmy o tym, aby materiał na schody i przejścia harmonizował z materiałami użytymi do wzmocnienia terenu. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie proporcji. Jeśli dom znajduje się na szczycie zbocza, to obserwator widzi jedynie kawałek ogrodu. Aby jego wzrok nie skupiał się na linii horyzontu, ogród powinien przyciągać uwagę jakimś ciekawym elementem.

Dekoracyjne i praktyczne – ogrodowe murki oporowe z kamienia

Wznoszenie murków z luźno poukładanych, nieregularnych odłamków skalnych ma wielowiekową tradycję. Stosowane były w wielu rejonach świata przy zagospodarowaniu pagórkowatych i górskich terenów. Konstrukcje te nazywane są często suchymi murami kamiennymi, bowiem wznosi się je bez użycia jakiejkolwiek zaprawy. Prawidłowo ułożone mogą mieć nawet do jednego metra wysokości. Jeśli mur ma być wyższy lub usytuowany będzie na stromym zboczu, lepiej, zamiast jednego, wysokiego, stworzyć serię niższych stopni.

Dobór właściwego materiału

Surowce do budowy murków są prawie tak różnorodne, jak sama natura, i to właśnie tu powinniśmy szukać inspiracji do tworzenia ogrodowych konstrukcji. Pamiętajmy jednak, że różne materiały mają odmienne właściwości. Łupki, piaskowce czy wapienie łatwiej poddają się obróbce, są za to mniej odporne na erozję niż granit, gnejs lub porfir.
Rozmaite wgłębienia czy większe szczeliny między kamieniami wypełniamy mieszanką gliny i piasku. Tu doskonale rozwijać się będą mało wymagające gatunki roślin skalnych, na przykład lepnica, posłonek czy kokorycz. Posadzone rośliny dodatkowo zwiększają wytrzymałość całej konstrukcji.
Wybór odpowiedniej roślinności to klucz do ogrodu naszych marzeń
Architektoniczne elementy, jak tarasy, murki czy alejki spełniają ważną rolę w ogrodach położonych na wzniesieniach. Aby nie były zbyt dominujące, powinniśmy posadzić bujnie rozwijające się rośliny, dzięki którym osiągniemy równowagę form. Ostre linie krawędzi murów czy schodów zostaną doskonale złagodzone przez ozdobne rośliny o zwisających lub płożących się pędach. Bardziej rozległe powierzchnie zbocza obsadzamy okrywowymi gatunkami bylin i róż. Wybierajmy rośliny głęboko zakorzeniające się, które utrzymują spójność podłoża i zapobiegną wymywaniu górnej warstwy gleby.

Rośliny głęboko zakorzeniające się

Spośród okrywowych gatunków bylin najodpowiedniejsze to trawa Festuca gautieri, przywrotnik, pragnia syberyjska, jasnota, kocimiętka, aster krzaczasty, dębik lub bodziszek. Stworzą one idealne tło dla niskich, płożących się krzewów i krzewinek, jak runianka japońska, dziurawiec kielichowaty, tawuła japońska, igra czy trzmielina Fortunego. Najlepsze odmiany róż okrywowych to ‘Grouse’, ‘Nozomi’, ‘Pink Bells’, ‘Rependia’ oraz ‘Swany’.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-imieniny-c-13.html